Autor: Łukasz Lefanowicz

Komentarze ekspertów

Polska gospodarka będzie przyspieszać

Bardzo dobre dane makroekonomiczne, optymistyczne prognozy, poprawa sytuacji w strefie euro, to tylko niektóre z sygnałów, wskazujących na duże prawdopodobieństwo kontynuacji dobrej passy naszej gospodarki. Pozostałe to dynamiczny wzrost inwestycji i eksportu, perspektywa wykorzystania pieniędzy z Unii Europejskiej oraz ożywienie na rynku pracy.

Opublikowane niedawno informacje Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynika, że polska gospodarka wzrosła w pierwszym kwartale o 3,6 proc., stawiają nas w europejskiej i światowej czołówce krajów najbardziej dynamicznie rozwijających się. W naszym regionie geograficznym wyprzedzają nas jedynie niewielkie gospodarki, takie jak czeska, czy rumuńska, zaś w skali globalnej, państwa, dla których wysokie tempo wzrostu jest typowe, ze względu na specyfikę, a więc Chiny, Indie, Arabia Saudyjska.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Stopy procentowe poszły mocno w dół

lefanowicz.lukasz.gerda.broker.01.267x400Po kilku miesiącach wahań, dyskusji, a czasem nawet kontrowersji, Rada Polityki Pieniężnej postanowiła po raz kolejny obniżyć stopy procentowe, tym razem dość radykalnie. Stawka referencyjna spadła z 2 do 1,5 proc. Prawdopodobnie o decyzji przesądził postępujący spadek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych i ocena przyszłych tendencji w tym zakresie. Nie bez wpływu były z pewnością także działania Europejskiego Banku Centralnego oraz kondycja naszej waluty.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Gospodarka nie traci wigoru

lefanowicz.lukasz.gerda.broker.01.267x400Najnowsze dane GUS wskazują, że końcówka 2014 r. przyniosła lekkie spowolnienie w polskiej gospodarce, jednak w porównaniu z większością krajów Europy i świata, tempo wzrostu można uznać za zadowalające. Perspektywy na kolejne kwartały, a szczególnie na drugą połowę roku są bardzo optymistyczne. Konsumpcja, eksport i inwestycje, czyli główne silniki wzrostu, pracują równomiernie, zwiększając jednocześnie obroty.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Lepsze perspektywy polskiej gospodarki

lefanowicz.lukasz.gerda.broker.01.267x400Nie potwierdzają się na razie obawy o mocniejsze spowolnienie naszej gospodarki. W ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku wzrosła ona o 3 proc., a więc nieco słabiej niż w poprzednich kwartałach, ale spadek tempa nie jest znaczący. Choć pierwszy kwartał może jeszcze nie przynieść wyraźnego przyspieszenia, to prognozy na cały rok są coraz bardziej obiecujące. Tym bardziej, że poprawę odnotowano również w Niemczech, które są naszym największym partnerem.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Rada czeka z cięciem stóp

lefanowicz.lukasz.gerda.broker.01.267x400Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Wciąż są one na rekordowo niskim poziomie, na którym znalazły się w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu trochę zmieniło się w naszej gospodarce, a w otaczającym nas świecie zmiany są radykalne. Polityka pieniężna musi jednak uwzględniać nie tylko sytuację bieżącą, ale przede wszystkim długofalowe konsekwencje podejmowanych decyzji w wielu aspektach.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Zaskakująca decyzja szwajcarskiego banku centralnego

lefanowicz.lukasz.gerda.broker.01.267x400Niespodziewana decyzja szwajcarskiego banku centralnego o rezygnacji z utrzymywania kursu na poziomie 1,2 euro za franka spowodowała ogromne zamieszanie na rynkach finansowych. Potężnym wahaniom ulegały indeksy giełdowe, lecz przede wszystkim kursy walut. Na naszym rynku międzybankowym momentami frank wyceniany był nawet na 5,2 zł., a wahania mieściły się w przedziale od 4,05 do 5,2 zł.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Tania ropa zmieni świat

lefanowicz.lukasz.gerda.broker.01.267x400Choć notowania ropy naftowej zniżkowały już od połowy roku, to skala przeceny z ostatnich tygodni zaskoczyła wszystkich. Z pewnością też będzie miała niebagatelny wpływ na sytuację zarówno w globalnej gospodarce, jak i w odniesieniu do poszczególnych krajów, oraz dziedzin przemysłu i usług. Zaznaczy się ona także poprzez zachowania konsumentów, bo przecież niższe ceny paliwa odczują oni w swych portfelach.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Paradoksalny zastój na rynku kredytów hipotecznych

lefanowicz.lukasz.gerda.broker.01.267x400Utrzymująca się dobra koniunktura w gospodarce i korzystne tendencje na rynku pracy, rekordowo niskie stopy procentowe, niewygórowane ceny mieszkań i rosnąca aktywność deweloperów to czynniki sprzyjające rynkowi kredytów hipotecznych. Tymczasem opublikowane ostatnio dane Związku Banków Polskich, wskazują, że w trzecim kwartale 2014r. liczba i wartość tych kredytów uległa zmniejszeniu. To zaskakujące zjawisko może być złym prognostykiem na kolejne kwartały.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 2